Paulovnie

Paulovnie je dlouho historicky pěstovaná dřevina, původem z Číny, dále rozšířená do Vietnamu, Japonska a Asie. Paulovnie je velmi přizpůsobivá změnám klimatu a je velmi odolná vůči suchu. Paulovnie je rychle rostoucí opadavý strom se širokou korunou, dorůstající výšky kolem 20 metrů. Kmen je rovný, dobře viditelný až do horní části koruny. Větve v dolní a střední části koruny jsou převážně vodorovné, v horní části směřují nahoru. Kůra je celkem hladká, barva od šedé do hnědošedé.

Ukázka hoření dřeva Paulovnie

Listy jsou velmi rozměrné (až 1 5­70 cm2), oválné až srdčité, shora matové, temně zelené a sametové, pokryté krátkými chloupky, zespodu šedé, plstnaté. Květy jsou velké, náprstkovitě zvonkovité, vně světle fialovomodré, uvnitř se žlutými proužky. V Evropě kvete v květnu, a to ještě před olistěním. Plody jsou tobolky o délce do 4 cm a šířce 1,5­2 cm, zpočátku zelené, poněkud lepkavé, s dozráváním dřevnatí a mění barvu na šedohnědou; obsahují množství drobných semen.

Paulownia tomentosa (p.imperialis), česky paulovnie plstnatá je jeden z nejimpozantnějších stromů našeho klimatu, pocházející z východní Asie. Hlavní atraktivita tohoto středně vysokého, opadavého stromu tkví v jeho nezvykle velkých listech, které dorůstají až 30 cm, jsou matně až tmavě zelené a velmi chloupkaté = plstnaté. Jsou podobné listům katalpy, se kterou bývá často zaměňována. V lokalitách s chladnými zimami se paulovnie přednostně pěstuje pro její krásné listy. Dobře zakořeněné stromy kvetou od věku cca 6­8 let. Poupata se tvoří na konci léta a dozrávají až do příchodu zimy. Jsou uspořádána ve vzpřímených latách a množství jednotlivých květů v květenství se odvíjí zejména od množství letního tepla a slunce, částečně i od kvality půdy. Květy jsou trubkovité, podobné květům náprstníku a otevírají se v pozdním jaru. Barva je nafialovělá až lila, květy mohou mít pouze lehce namodralý nádech. Potřebuje hlubokou, úrodnou zem.

Paulovnie všeobecně patří mezi exotické z Asie pocházející opadavé dřeviny z oblastí s teplým klimatem. Několik druhů roste i v mírném klimatu charakterem počasí podobným našemu. Vyšší mrazy však paulovnie příliš v lásce nemají a to zejména mladší rostliny. V mládí totiž rostou tak, že nasazují nejprve dužnaté výhonky, které dřevnatí až postupem času. Je to také významná medonosná rostlina. Med má typickou chuť, je lehký, průhledný, velmi chutný a voňavý. Biologicky aktivní látky mají na svědomí, že med pomáhá dobře při respiračních onemocněních, bronchitidě, na játra, na trávicí ústrojí a na posílení imunity. Při správném pěstování kvete zhruba od čtvrtého roku. Strom dorůstá do výšky podle způsobu pěstování, nejčastěji mezi 5 a 15 metry, při vhodných podmínkách až 25 metrů. Paulovnie se rády větví do stran, větve jsou dlouhé, koruna rozvolněná.

Dřevo paulovnie před topením stačí uložit na zhruba dva měsíce na větraném místě. Přímo po těžbě na podzim je vlhkost poraženého dřeva kolem 25% relativní vlhkosti. Používá se jako okrasný dekorativní strom, má trubkovité květy purpurové až namodralé barvy, které vydávají příjemnou vůni a jsou lákadlem pro včely. Poupata se objevují Rozkvétají pak na jaře ještě před olistěním.Po vyzkoušení různých odrůd a jejich adaptaci na naše prostředí jsem se soustředil na odrůdy, které pochází výzkumného ústavu Akademie věd lesnictví Henan zemědělské univerzity v Číně. Jde hlavně o odrůdy Paulovnia 9501, 9502, 9503 a další, které jsou schopné adaptace a růstu v našem prostředí bez nežádoucího invazivního šíření a odrůdy Shan­tong. Tyto se vyznačují vysokou mrazuvzdorností. Po vysazení z kořenových řízků dosahují v prvním roce po zasazení všechny uvedené odrůdy zhruba výšky kolem 1,5 m a prvním rokem dochází k mohutnému nárůstu kořenového systému. V prvním roce je potřeba, také v případě suchého období zajistit doplňkovou zálivku. Po těchto zásazích se nám odvděčí rychlým nárůstem celé rostliny a hlavně kořenového systému.

V dalších rocích života již není zálivka nutná. Kořenový systém je u těchto odrůd rozsáhlý a i v suchém období dochází k značnému nárůstu rostlin. Oproti nejčastěji pěstovanému japonskému topolu, je to zhruba o polovinu. Rostliny jsou náchylné na pozdní jarní mrazíky, kdy dochází k namrznutí nových výhonů, ale regenerační schopnost je na skvělé úrovni a čtrnáct dní po namrznutí není na rostlinách poznat, že k nějakému zásahu vůbec došlo. Paulovnie jsou schopné rychle růst, je ale zapotřebí vědět, že i když jsou mrazuvzdorné až do teplot nad ­ 25°C uváděno je někdy dokonce až ­30°C), tak potřebují dost tepla, potřebují hodně slunce, kvalitní půdu – důkladně před výsadbou připravenou a zbavenou vytrvalých plevelů, kyprou s dostatkem živin, potřebují dusík pro rychlý růst, draslík pro vyzrávání dřeva a fosfor na květ, za použití klasického NPK v prvním roce života se odvděčí hlavně nárůstem kvalitního kořenového systému.Všechny paulovnie, které jsem vyzkoušel, jsou plně mrazuvzdorné, v mládí, ale rostou velmi rychle a nasazují dlouhé dužnaté výhony, které samozřejmě plně mrazuvzdorné nejsou.

Normální je, že vrcholky zasychají nebo namrzají, zhruba horních 20cm výhonu o kterého před příchodem zimy ještě nedojde k plnému zdřevnatění. Paulovnie dalším rokem pouští množství bočních výhonků, které olámeme a necháme jen jeden z výše položených, který bude tvořit kmen, nebo ještě lépe rostlinu seřízneme u země a necháme vyrůst jen nejsilnější výhon. Toto se mi osvědčilo a druhým rokem dojde k nárůstu výhonu o délce kolem 3­5 m. Pokud chceme, aby dělala pořádný kmen, pak je důležité odstraňovat spodní výhonky a větve do výšky asi 2 ­ 3 metrů. Paulovnie je nenáročná na typ půdy a roste ochotně v různých půdách. Zatím jako nejvýnosnější z hlediska nárůstu dřevní hmoty a celkového výnosu se osvědčil dvouletý obmýtní způsob. První rok necháme narůst rostlinu ­ a jak jsem již popisoval, při suchém období potřebuje dodatečnou zálivku. Druhým rokem seřízneme rostlinu u země a následně dojde k nárůstu výhonu délky kolem 4 m a průměru kolem 4 cm, druhým rokem tento zesílí u země na průměr zhruba kolem 8 cm a tehdy je už vhodná ke štěpkování. Výhodou jsou rovné kmínky ­ bez postranního obrostu. Štěpka z paulovnie neplesnivý při skládkování a má nízkou vlhkost již po sklizni. Hustota sponu 14 000 rostlin na 1 ha.